Tisjön 2 juni 2013 uttagning av Dalarnas representant på SM

1  Mirax Fourth Dimension, Sven-Olov Backström, Ludvika,  125 p

 

2  Tisjöns Dirty Doglas, Sven-Erik Wais, Nybofjäll,  117 p              

 

3  True Dice Cute Clarissa, Anders Henningsson, Hedemora,  115 p

 

4  Flyingtollers Jasmine, Roger Svensson, Mora,  105 p                  

 

5  Lab Magic´s Fie, Karin Lundin, Rättvik,  103 p                          

SM Viltspår 2009

 

SSRK Dalarna SM i viltspår 2009 Tisjön Lima

Almanza Splendid Support, flat, Malin Johansson, Stigtomta, Östra                                   288

 

 Duckpond Amazing Sunset, golden, Åke Hermansson, Umeå, Västerbotten                      272

 

Stella, labrador, Janne Svensson, Ludvika,  Dalarna                                                           272

 

Sea-Croft Mint, labrador, Maud Rahmqvist, Erikslund, Västernorrland                              262

 

Flatterhatt H Is For Homeside, flat, Berth Nilsson, Bollebygd, Västra                                 254

 

Huntley´s Amazing Anya, labrador, Lars Andersson, Reftele, Småland                               248

 

Silverstjärnans Rambling Man, labrador, Ulf Wiklund, Piteå, Norrbotten                            246

 

Wintergold´s Dark Angel Green, golden, Lennart Olsson, Valbo, Gävleborg                       242

 

HS 10156 Bianca, labrador, Karin Lundin, Rättvik,  Dalarna                                               236

 

Vassruggens Vinge Smali, golden, Lars Magnus Pålsson, Åmotsfors, Värmland                234

 

Kullaholms Lisabet, labrador, Franz Rucker, Visby, Gotland                                              226

 

Spader Damens Meia de Leite, flat, Maria Eng-Johansson, Lund, Södra                             224

 

Flat-Tyre´s Pigs Can´t Fly, flat, Maria Ahlbert, Linköping, Östergötland                            216

 

Flatterhatt Gibson Les Paul, flat, Gunilla Erlandsson, Nora, Bergslagen                               202

Almanza Splendid Support, Malin Johansson

Bianca och Karin Lundin blev 2008 års SM-vinnare

Ett av många spårmöten inför SM-tävlingen

Tisjön på lördagsmorgonen                        Ewa-Lisa Hoel viltspårsansvarig lottar ut dalahäst med spårnummer

IId-koll vid Sixten Jernbergs fritidsby                             Lördagens trafikolycka som skall redas ut

Lima och Malungsdräkter                                        Laila, Ywonne, Ewa, Elin och Karin

Här kommer Calle och John                                    Gemensam busstur till Lima kyrka

Den goda maten kom från Lindvallens värdshus

                                                                 Fjolårssegraren Karin Lundin

Provledaren Torsten Samuelsson startar söndagen med en dikt

Sören Larsson och Ewa-Lisa Hoel                                 John Eriksson och Calle Ekström

Håkan Stenman och Lars-Åke Arvidsson                       Raymond Hellgren och Henry Persson

Jan Sörli och Hasse Bergqvist Inga-Lill Håkansson och Jan-Åke Berg

 

Dömde gjorde även Christer Sålder och Gustaf Nilsson som tyvärr inte fastnade på någon bild

Reservdomare Ingvar Hansson Majakojan

Ett suveränt prisbord

Maud, Åke, Janne, Malin och Berth i spänd förväntan     Segrade gjorde Malin och Kiwi, stort GRATTIS!

Västerbotten 2:a, Östra 1:a, Dalarna 3:a                               Västernorrland 4:a och Västra 5:a

BBerth                                          Maud                                                Janne

ÅkeÅke                                            Malin

                                       SM-tårtan var supergod                                        Även segraren Kiwi fick en välförtjänt tårtbit